Maminkám nablízku - Očkování zachraňuje životy, má ale i vedlejší účinky

Také by Vás mohlo zajímat:
Oblázek.cz na Twitter.com
Sobota, 21. duben
Novinky na oblázku do Vaší emailové schránky
 
Ačkoli očkování chrání naše děti před velice nebezpečnými, někdy i smrtelnými nemocemi, občas ho některý drobeček nemusí dobře snášet. Každý organismus je individuální a stejně tak jako se může dítě osypat po prášku proti horečce, může negativně reagovat i na očkování.
Lékaři zatím bohužel neumí určit, které vedlejší účinky očkování se u toho či jiného dítěte projeví. Konkrétní negativní reakce ale už většinou umí potlačit.
Nejznámějším jevem je zřejmě modrofialová zduřelá boule, která někdy mokvá nebo hnisá. Vzniká přibližně měsíc po očkování proti tuberkulóze. Každý takovou bouličku určitě někdy viděl. Boule většinou sama zmizí a není potřeba ji léčit. Ale i tady nalezneme výjimky. Některé děti mají bouli na rameni i několik měsíců a pořád hnisá. V tomto případě už se bez lékaře neobejdeme. Po vyléčení dětem občas zůstane nehezká boule, která se zformuje do vypouklé jizvy.
Další nepříjemnosti mohou provázet děti po očkovaní smíšenou vakcínou. Tou jsou očkovány ještě miminka, kterým sestřička vpichuje vakcínu do nožičky. Nejběžnější reakcí bývá zrudnutí nebo otok v místě vpichu, tento problém ale sám zmizí.
Ve velice vzácných případech dostane dítě horečku nebo začne mít potíže s pohybem té končetiny, do které bylo naočkováno. I tyto projevy sami odezní. Podobné negativní reakce se mohou objevit i u očkovaní proti žloutence typu B a proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
Po vakcíně proti dětské obrně mohou děťátka pociťovat nevolnost, zvracení nebo průjem či teplotu.
Ale pozor! Přestože může mít očkování negativní účinky, dítěti rozhodně nemůže ublížit, právě naopak. Jednou mu může zachránit život. Proto je také některé očkování ze zákona povinné. Podle dostupných statistik očkování u nás snížilo, ne-li vymítilo, výskyt některých nemocí.
Autor: Viktorie Dlouhá
Související články:
Co si o očkování myslíte vy? Jaké s ním máte zkušenost? Mělo vaše miminko negativní reakce? Napište do diskuze a podělte se o své zážitky s ostatními maminkami...

Diskuze

Opište kód "2aa6df":
:-):-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-Xlove
Linda
13.07.2017 10:14:39
Není zač. Určitě se zajděte informovat. Oni vám řeknou a poradí určitě
Jurka
11.07.2017 10:27:07
Ano? Opravdu? Tak to se zajdu poinformovat teda do té lékárny, děkuji za info.
Linda
27.06.2017 09:08:19
No můžou to prý i mladší děti, ale poloviční dávku ;) :) pozeptej se v lékárně.
Jurka
21.06.2017 09:26:12
Lindo jo? Škoda, že to je až pro děti od 3 let :/
Linda
12.06.2017 10:59:23
Vedlejší účinky se dají tlumit. Například my máme doma Vakcinal, který funguje skvěle.
Můžete více si přečíst tady http://vakcinal.cz/
gggggg
02.12.2012 06:26:40
Jsou případy úmrtí uvedeny v příbalových letácích?

V příbalových letácích hexavakcín, resp. v podrobnějších odborných informacích pro lékaře a lékárníky se – stejně jako u ostatních očkovacích látek – žádné případy úmrtí neuvádějí. Jako vedlejší účinky je však zmíněna řada příznaků, po nichž může úmrtí následovat. Citujme zde aspoň krátký výňatek:

“Centrální a periferní nervový systém:

Febrilní a afebrilní křeče, encefalitida (zánět mozku), encefalopatie (chorobné změny na mozku) s akutním edémem (otokem z důvodu hromadění tekutiny), koulení očima, syndrom Guillain-Barrée (stupňující se ochrnutí), svalová hypotonie (slabost svalů), neuritida (zánět nervů s různými příznaky).”

Četnost výskytu se udává 1 případ na 10 000 očkování. Vzhledem k tomu, že děti v prvních dvou letech života dostávají čtyři dávky, stupňuje se – podle příbalového letáku – riziko poškození uvedenými vedlejšími účinky až na 1 z 2500 dětí.
ness
05.10.2011 17:37:06
Hello
I Hope you are in good health?
Dear,i wish we could be friendly
in good lovely relationship ,
if you could be sincere and lovely,
well i do cherish your profile,
age and distance no problem,
privately send me a
reply to my email address
( peace.philip1@yahoo.com)
while i get back at you including
my picture. I shall hopefully
wait for your reply.
Yours,
peace.
(peace.philip1@yahoo.com)
Klara
14.05.2011 10:54:57
Dobry den, nase male je strara ctyri mesice, ted byla na ockovani a rekli nam, ze nejspis se muze stat, ze bude mit zvysenou teplotu, ale ji take obcas klesne na 35,5 je to normalni? Potom co ji prikryji se to upravi na 36, ale stejne bych rada vedela jestli by jsme v takovem pripade meli vyhledat lekare. Dekuji za odpoved
irena
28.12.2009 21:56:04
myslím si že očkování je prospěšné a nemyslím si že by dítě nějak zatěžovalo,možná je některé citlivější na očkovací látku ale to je vše.Záleží na maminkách kolik očkovacích látek myslím těch nepovinných podají svému dítěti,ale myslím si že některé jsou zbytečné v místech s minimálním výskytem jako jsou klíšťata a tak.
 - dreamstime.com
dreamstime.com
Je správné nechat děti očkovat?
Rozhodně ano (40 | 39%)
Rozhodně ne (34 | 33%)
Nejsem si jistá (29 | 28%)
Co je to vlastně očkování?
Když zdravotní sestřička píchne nebo jinak podá naší ratolesti vakcínu, do jeho těla se dostane očkovací látka, která obsahuje mtrvé či velice slabé zárodky dané nemoci. Dítě tím pádem onu nemoc rozhodně nemůže dostat, ale tyto polomrtvé zárodky stačí, aby se tělo začalo bránit a vytvářet si tak potřebné protilátky, které do budoucna dítě ochrání.
© Copyright 2009 WEBGARDEN s.r.o.
Jakékoliv užití obsahu včetně jeho převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování bez souhlasu WEBGARDEN s.r.o. je zakázáno.
TOPlist