S bříškem - Jak vyrazit na první vycházku?

Také by Vás mohlo zajímat:
Oblázek.cz na Twitter.com
Pátek, 23. únor
Svátek dnes slaví Alfréda, Svatopluk
Novinky na oblázku do Vaší emailové schránky
 
Devět měsíců jste čekali, až vás doma bude o jednoho více. A už je to tady. Malý pán nebo slečna vrní v postýlce, vy koukáte z okna a říkáte si: mám jít ven, nebo nemám? Není to moc brzy? Co si obléct? Nechcete to uspěchat, ale zároveň už byste s kočárkem tak ráda vyrazila na procházku…
Před několika desítkami let byl nejvíce názor, že žena by měla být celé šestinedělí raději s dítětem pěkně doma, v klidu, nepřijímat návštěvy a ani pokud možno nikam nechodit. Dnes už je to jiné, naše maminky a babičky přesto mají starou „pravdu“ zakořeněnou hluboko v sobě a mohou ji často připomínat. „Důvodem dřívějších obav před brzkými vycházkami byla obava o maminku, která je po porodu hodně vyčerpaná, navíc dřív nebylo tolik prostředků, jak ho ulehčit. V minulém století ženy při porodech více i umíraly, musely se zotavovat dlouho,“ vysvětluje lékařka Hana Novotná, „roli hrál i strach z nemocí a také do určité míry pověra a nedostatečná informovanost. Dnes samozřejmě také máme strach z nemocí, ale zároveň věříme ve zdravý rozum maminky. Pokud jsou splněny všechny podmínky, klidně se od zhruba jednoho týdne věku může na procházku s kočárkem bez obav vyrazit,“ říká dětská doktorka Novotná.Jaké jsou tedy ideální okolnosti první vycházky s miminkem?
Zdraví
Prvotní je zdravotní stav váš i vašeho malého drobečka. Miminko musí být stoprocentně zdravé. A vy? Ačkoliv to nemusíte nutně cítit, porod a nový režim s miminkem je pro tělo velká zátěž a chvilku trvá, než se zotaví a na všechno si zvykne. Musíte se tedy sama cítit dobře; nejlepší variantou je si první vycházku naplánovat s doprovodem: tatínkem, babičkou, kamarádkou. Zkusíte si manipulaci s kočárkem, projedete nějakou kratší trasu, uvidíte, jak se budete cítit a jak budete zvládat i dříve docela běžné situace. Vaše chování se totiž poté, co jste se stala matkou, může změnit, až se sama divíte, jak moc. Dnes pětatřicetiletá Jana, maminka čtyřleté Natálky, o tom říká: „Když jsem šla s Natálkou poprvé ven, přepadl mě úplně nekontrolovatelný strach. Všechno se mi najednou zdálo tak rychlé a nebezpečné! Jak zběsile jedou ti cyklisti po cestě, jestli mě neporazí! A ta auta? Copak tohle je padesátka v obci? Tady se nedá ani jít, natož zkoušet přejít silnici, hučelo mi hlavě. A opravdu jsem na první procházce přes silnici nepřešla, neodvážila jsem se. Obkroužila jsem náš dům a vrátila se na zahradu, kde jsem se cítila bezpečně. Podruhé se mnou šel ven manžel, potřetí babička a postupně se mé vnímání vrátilo víceméně do normálních kolejí. Samozřejmě už jsem zůstala opatrnější, ale to je asi úděl maminek.“
Počasí
Ideální je samozřejmě, když se dítě narodí do pěkného a příjemného počasí a procházky si může pěkně užívat. Z tohoto ohledu je nejlepší jaro (mimochodem příroda dobře ví, proč se mláďátka rodí na jaře..), ale copak to tak všichni můžeme naplánovat? Na první procházku tedy vyberte takovou denní dobu, která pro něj představuje nejmenší teplotní zátěž. Pokud je parné léto, volte podvečerní chládek, v zimě časné odpoledne, kdy jsou teploty nejvyšší. Teď na podzim pozdější dopoledne či časné odpoledne. Rozhodně není rozumné se vydat na první vycházku v dešti či velkém chladu. „Vycházku, zvláště tu první, odložte, pokud je velká zima, silný déšť či vítr. Velmi malé děti by neměly vůbec vycházet při teplotách pod minus 5°C,“ radí doktorka Novotná. „A na první vycházku, pokud je již chladno či mrazivo, vyrazte klidně i později než ve zmiňovaných sedmi dnech věku. Pro začátek bude v takovém počasí stačit, když dítě oblečete, dáte do kočárku nebo postýlky a postavíte je k otevřenému oknu. Zprvu jen třeba na čtvrt hodiny, postupně dobu prodlužujte a teprve poté jděte ven,“ říká dětská lékařka. Na plánovanou procházku zcela zapomeňte, když je venku inverze nebo mlha a smog se drží nízko nad zemí.
Prostředí
Důležité také je, kam máte možnost s miminkem jít. V prvních dnech života není dobré, aby se setkávalo s větším množstvím lidí. Samozřejmě zcela vynechte supermarkety, kavárny, restaurace, tam velmi malé děti nepatří. Ideální je, když můžete vyrazit do přírody, nebo alespoň do parku. Pokud bydlíte v centru města, lidem se nevyhnete a do parku máte daleko, na procházku klidně autem popojeďte někam do klidu a zeleně. Trasu si naplánujte, aby nebyla moc dlouhá, napoprvé postačí procházka kolem půl hodinky. Zvolte takovou, kde nepotkáte příliš lidí, raději ani známých, kteří by chtěli zvědavě nahlížet do kočárku, ještě na to je alespoň pár dní čas.
Oblečení
Vybrala jste trasu, máte doprovod a teď už stojíte u poliček s oblečením a vybíráte, co hezkého obléci? A kolik vrstev? Osvědčená pomůcka praví „oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc, než máme sami“. Novorozenci nemají ještě vyvinutý termoregulační systém, rozhodně musí mít na hlavě čepičku, protože hlavičkou by jinak docházelo k velkým tepelným ztrátám. V kočárku pak miminko samozřejmě ještě přikryjte, počítejte s tím, že se nehýbe a tudíž tímto způsobem se nezahřeje. Důležité je, aby se dítě ani nepřehřívalo ani neprochládalo. Známkou přehřátí jsou potničky, nebo jednoduše také to, že když ho vysvlečete, je zapocené. Příště pak raději jednu vrstvu uberete. Pokud je venku zima, volte raději několik tenčích prodyšných vrstev než jednu silnou. Materiály vybírejte savé bavlněné nebo přízové. Vlněný svetřík nebo čepička přímo na pokožce mohou dítěti způsobit alergickou reakci. Pokud mrzne, tak vlněnou čepičku samozřejmě můžete použít, ale oblékněte pod ni ještě jednu bavlněnou. Známkou prochlazení miminka je pak neklid, pláč, chladné ručičky a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka). V tom případě svého prťouska přikryjte ještě jednou pokrývkou, nebo se raději vraťte domů do tepla.
Co s sebou
Určitě máte ke kočárku také přebalovací tašku nebo alespoň prostor v košíku pod ním. Vezměte si s sebou několik věcí „pro všechny případy“:
- Čistou jednorázovou plenku
- Bavlněnou plenku
- Vlhčené ubrousky
- Přebalovací podložku
- Náhradní sadu oblečení /body a kalhotky/
- Pokud nekojíte, tak lahvičku s mlékem
- Vodu pro sebe na pití
- Náhradní dudlík, pokud ho vaše miminko vyžaduje

Diskuze

Opište kód "888b0e":
:-):-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-Xlove
Nepřihlášený
22.02.2018 08:24:48
This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
Ruhrgebiet Magazin
Nepřihlášený
21.02.2018 06:04:41
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
latest news headlines for today
Nepřihlášený
15.02.2018 10:59:32
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information..
small business website
Nepřihlášený
10.02.2018 13:56:11
I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
Friv games
Nepřihlášený
03.02.2018 16:21:46
This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
Geek Travel
Nepřihlášený
01.02.2018 14:30:15
Thanks for taking the time to discuss that, I feel strongly about this and so really like getting to know more on this kind of field. Do you mind updating your blog post with additional insight? It should be really useful for all of us.
homes in Cebu
Garry
26.04.2017 17:54:04
We need more training applications to do. 192.168.1.1